Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT33K2
RMCF0201FT33K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT33K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT33K2.pdf
Availability of RMCF0201FT33K2
QUANTITY
RMCF0201FT33K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT33K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT33K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT33K2
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT33K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT33K2 Details Description
Related parts for RMCF0201FT33K2
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 19POS datasheet.pdf
OSTRSDRNG ECE081 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 415MA 2.15 OHM datasheet.pdf