TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/71R10028-LC
M83723/71R10028-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/71R10028-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT
Datasheet Download
M83723/71R10028-LC.pdf
Availability of M83723/71R10028-LC
QUANTITY
M83723/71R10028-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/71R10028-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/71R10028-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/71R10028-LC
Related LinksM83723/71, M83723/71R10028-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/71R10028-LC Details Description
Related parts for M83723/71R10028-LC
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8SMD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 350W datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 1.935A 98 MOHM datasheet.pdf