Amphenol Aerospace Operations M83723/71W12038
M83723/71W12038 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/71W12038
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/71W12038.pdf
Availability of M83723/71W12038
QUANTITY
M83723/71W12038 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/71W12038
Internal Part NumberEIS-M83723/71W12038
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/71W12038
Related LinksM83723/, M83723/71W12038 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/71W12038 Details Description
Related parts for M83723/71W12038
CONN RECEPT 21 POS .098 PCB datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 2POS W/SOCKET datasheet.pdf
SCREWDRIVER POZIDRIV #1 7.36" datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129VC SOD123 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 2M 12-24V datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.9-6V 4W datasheet.pdf