Yageo RT0603CRE07215RL
RT0603CRE07215RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRE07215RL
Brief Description
RES SMD 215 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRE07215RL.pdf
Availability of RT0603CRE07215RL
QUANTITY
RT0603CRE07215RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRE07215RL
Internal Part NumberEIS-RT0603CRE07215RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRE07215RL
Related LinksRT0603CR, RT0603CRE07215RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRE07215RL Details Description
Related parts for RT0603CRE07215RL
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
IC COMP QUAD PROGR THRES 24-DIP datasheet.pdf
RES 2 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.11A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 459K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 9C S 120" WHT JACKP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63V AXIAL datasheet.pdf