Amphenol Aerospace Operations M83723/72A20166
M83723/72A20166 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72A20166
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
M83723/72A20166.pdf
Availability of M83723/72A20166
QUANTITY
M83723/72A20166 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72A20166
Internal Part NumberEIS-M83723/72A20166
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72A20166
Related LinksM83723/, M83723/72A20166 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/72A20166 Details Description
Related parts for M83723/72A20166
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS6142 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 166MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON BLUE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf