TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/72R2255N-LC
M83723/72R2255N-LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72R2255N-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
M83723/72R2255N-LC.pdf
Availability of M83723/72R2255N-LC
QUANTITY
M83723/72R2255N-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72R2255N-LC
Internal Part NumberEIS-M83723/72R2255N-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72R2255N-LC
Related LinksM83723/72, M83723/72R2255N-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/72R2255N-LC Details Description
Related parts for M83723/72R2255N-LC
IC 5DVR/3RCVR 5V RS232 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED 17.46MM RED DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
POT 0.5 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES NTWRK 36 RES MULT OHM 20SOIC datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf