Amphenol Aerospace Operations M83723/72W2255N
M83723/72W2255N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/72W2255N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
M83723/72W2255N.pdf
Availability of M83723/72W2255N
QUANTITY
M83723/72W2255N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/72W2255N
Internal Part NumberEIS-M83723/72W2255N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/72W2255N
Related LinksM83723/, M83723/72W2255N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/72W2255N Details Description
Related parts for M83723/72W2255N
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 850VDC DRAWING T3 datasheet.pdf