Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500GXX5VB
PPT0500GXX5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500GXX5VB
Datasheet Download
PPT0500GXX5VB.pdf
Availability of PPT0500GXX5VB
QUANTITY
PPT0500GXX5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500GXX5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0500GXX5VB
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500GXX5VB
PPT0500GXX5VB Details Description
Related parts for PPT0500GXX5VB
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 240MA 4.18 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TPS2056AEVM-293 datasheet.pdf
FET RF N-CH 1960MHZ 28V NI780HS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 560MA 220 MOHM datasheet.pdf