Amphenol Aerospace Operations M83723/73R14078
M83723/73R14078 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/73R14078
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/73R14078.pdf
Availability of M83723/73R14078
QUANTITY
M83723/73R14078 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/73R14078
Internal Part NumberEIS-M83723/73R14078
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/73R14078
Related LinksM83723/, M83723/73R14078 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/73R14078 Details Description
Related parts for M83723/73R14078
JUMPER-H2728TR/C2065Y/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 100VFBGA datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/CLR 7.35"L X 5.79"W datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BRACKT ABT 5400 NI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf