TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75A2016N
M83723/75A2016N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A2016N
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75A2016N.pdf
Availability of M83723/75A2016N
QUANTITY
M83723/75A2016N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A2016N
Internal Part NumberEIS-M83723/75A2016N
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A2016N
Related LinksM83723/, M83723/75A2016N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75A2016N Details Description
Related parts for M83723/75A2016N
CONN HEADER PHD SIDE 18POS 2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LAMP INCAND B-3 1/2 MINI FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 1-1/2" 7S FIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf