TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75A2039N
M83723/75A2039N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A2039N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75A2039N.pdf
Availability of M83723/75A2039N
QUANTITY
M83723/75A2039N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A2039N
Internal Part NumberEIS-M83723/75A2039N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A2039N
Related LinksM83723/, M83723/75A2039N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75A2039N Details Description
Related parts for M83723/75A2039N
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 12-26AWG datasheet.pdf
RES SMD 5.56K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf