Amphenol Aerospace Operations M83723/75A22556
M83723/75A22556 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75A22556
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75A22556.pdf
Availability of M83723/75A22556
QUANTITY
M83723/75A22556 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75A22556
Internal Part NumberEIS-M83723/75A22556
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75A22556
Related LinksM83723/, M83723/75A22556 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75A22556 Details Description
Related parts for M83723/75A22556
RES SMD 620K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 40POS R/A .155" datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 34W SPOT FLUSH MOUNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KB SER I2C 4WLCSP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.5KV AXIAL datasheet.pdf