TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R10067
M83723/75R10067 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R10067
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R10067.pdf
Availability of M83723/75R10067
QUANTITY
M83723/75R10067 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R10067
Internal Part NumberEIS-M83723/75R10067
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R10067
Related LinksM83723/, M83723/75R10067 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R10067 Details Description
Related parts for M83723/75R10067
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
MODULE WIFI 802.11 B/G/N 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/20W 0505 datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
PLUG CBL MINI-SMB RTANG 75 OHM datasheet.pdf