| Internal Part Number | EIS-M83723/75R1006N | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 10-6 | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Orientation | N (Normal) | |
| Ingress Protection | Environment Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum, Nickel Plated, Electroless | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | - | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 7.5A | |
| Voltage - Rated | 600VAC | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |