Amphenol Aerospace Operations M83723/75R20256
M83723/75R20256 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R20256
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R20256.pdf
Availability of M83723/75R20256
QUANTITY
M83723/75R20256 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R20256
Internal Part NumberEIS-M83723/75R20256
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R20256
Related LinksM83723/, M83723/75R20256 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R20256 Details Description
Related parts for M83723/75R20256
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf