TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75R2443N
M83723/75R2443N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R2443N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75R2443N.pdf
Availability of M83723/75R2443N
QUANTITY
M83723/75R2443N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R2443N
Internal Part NumberEIS-M83723/75R2443N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R2443N
Related LinksM83723/, M83723/75R2443N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75R2443N Details Description
Related parts for M83723/75R2443N
RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.60V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG 3PORT GRAY datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf