AVX Corporation 08055A241GAT2A
08055A241GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A241GAT2A
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A241GAT2A.pdf
Availability of 08055A241GAT2A
QUANTITY
08055A241GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A241GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A241GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A241GAT2A
Related Links08055A2, 08055A241GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A241GAT2A Details Description
Related parts for 08055A241GAT2A
IC MPU I186 13MHZ 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 560MA 500 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 72P ENDWALL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W datasheet.pdf