Amphenol Aerospace Operations M83723/75R24617
M83723/75R24617 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75R24617
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75R24617.pdf
Availability of M83723/75R24617
QUANTITY
M83723/75R24617 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75R24617
Internal Part NumberEIS-M83723/75R24617
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75R24617
Related LinksM83723/, M83723/75R24617 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75R24617 Details Description
Related parts for M83723/75R24617
BIT SQUARE SZ3 0.98" 2/PK datasheet.pdf
IC INTRFC WAKE-UP 125KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 50MA 143 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf