Amphenol Aerospace Operations M83723/75W10068
M83723/75W10068 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W10068
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/75W10068.pdf
Availability of M83723/75W10068
QUANTITY
M83723/75W10068 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W10068
Internal Part NumberEIS-M83723/75W10068
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W10068
Related LinksM83723/, M83723/75W10068 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/75W10068 Details Description
Related parts for M83723/75W10068
RES SMD 200K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V 300W OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES .5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf