TE Connectivity Deutsch Connectors M83723/75W2041N
M83723/75W2041N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/75W2041N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
M83723/75W2041N.pdf
Availability of M83723/75W2041N
QUANTITY
M83723/75W2041N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/75W2041N
Internal Part NumberEIS-M83723/75W2041N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/75W2041N
Related LinksM83723/, M83723/75W2041N Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
M83723/75W2041N Details Description
Related parts for M83723/75W2041N
MOSFET N-CH 200V 19.4A TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 103A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS POTTING W/SKTS datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 24V NONDIM datasheet.pdf