Amphenol Aerospace Operations M83723/76G1005N
M83723/76G1005N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/76G1005N
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
M83723/76G1005N.pdf
Availability of M83723/76G1005N
QUANTITY
M83723/76G1005N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/76G1005N
Internal Part NumberEIS-M83723/76G1005N
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/76G1005N
Related LinksM83723/, M83723/76G1005N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/76G1005N Details Description
Related parts for M83723/76G1005N
RES 1.2 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 180POS 4ROW RT ANG datasheet.pdf
IGBT 600V 220A 536W SOT227 datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 12.5A 3.7 MOHM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/06/180G 3.5 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf