Amphenol Aerospace Operations M83723/76W22556
M83723/76W22556 picture photo
Mfg. Part Number
M83723/76W22556
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
M83723/76W22556.pdf
Availability of M83723/76W22556
QUANTITY
M83723/76W22556 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/76W22556
Internal Part NumberEIS-M83723/76W22556
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/76W22556
Related LinksM83723/, M83723/76W22556 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/76W22556 Details Description
Related parts for M83723/76W22556
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE 200A 1250V 1FU/115 AR CU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLACK 2/PACK datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf