Amphenol Aerospace Operations M83723/77G10066LC
M83723/77G10066LC picture photo
Mfg. Part Number
M83723/77G10066LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
M83723/77G10066LC.pdf
Availability of M83723/77G10066LC
QUANTITY
M83723/77G10066LC Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/77G10066LC
Internal Part NumberEIS-M83723/77G10066LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/77G10066LC
Related LinksM83723/7, M83723/77G10066LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/77G10066LC Details Description
Related parts for M83723/77G10066LC
TOOL EXTRACTION MINI FIT SR datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf