Vishay/Dale RN55E3792BB14
RN55E3792BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3792BB14
Brief Description
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3792BB14.pdf
Availability of RN55E3792BB14
QUANTITY
RN55E3792BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3792BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3792BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3792BB14
Related LinksRN55E3, RN55E3792BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3792BB14 Details Description
Related parts for RN55E3792BB14
IC DGTL POT SNGL 128POS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A SOT-223 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AD datasheet.pdf
IC VCXO PLL CLK SYNTH 20-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 46.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
UNICARD SHEET 10 MARKERS/CARD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 93MM datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5/16" 7.32" datasheet.pdf