Amphenol Aerospace Operations M83723/82G1006N
M83723/82G1006N picture photo
Mfg. Part Number
M83723/82G1006N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
M83723/82G1006N.pdf
Availability of M83723/82G1006N
QUANTITY
M83723/82G1006N Order Process
Ship out your order
Specifications of M83723/82G1006N
Internal Part NumberEIS-M83723/82G1006N
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83723/82G1006N
Related LinksM83723/, M83723/82G1006N Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
M83723/82G1006N Details Description
Related parts for M83723/82G1006N
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 590MA 372 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CABLE ANGLED FEMAL CONN 3POS 10M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf