Epson MA-406 11.0592M-G3: ROHS
MA-406 11.0592M-G3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 11.0592M-G3: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 11.0592 MHZ 20.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 11.0592M-G3: ROHS.pdf
Availability of MA-406 11.0592M-G3: ROHS
QUANTITY
MA-406 11.0592M-G3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 11.0592M-G3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 11.0592M-G3: ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 11.0592M-G3: ROHS
Related LinksMA-406 11.05, MA-406 11.0592M-G3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 11.0592M-G3: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 11.0592M-G3: ROHS
RES SMD 64.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN SPRING 9POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A MICROSMP datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 10-15AT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf