Epson MA-406 27.0000M-K0: ROHS
MA-406 27.0000M-K0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-406 27.0000M-K0: ROHS
Brief Description
CRYSTAL 27.00 MHZ 10.0PF SMD
Datasheet Download
MA-406 27.0000M-K0: ROHS.pdf
Availability of MA-406 27.0000M-K0: ROHS
QUANTITY
MA-406 27.0000M-K0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-406 27.0000M-K0: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-406 27.0000M-K0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-406 27.0000M-K0: ROHS
Related LinksMA-406 27.00, MA-406 27.0000M-K0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-406 27.0000M-K0: ROHS Details Description
Related parts for MA-406 27.0000M-K0: ROHS
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LONG DIST REFL 3M 12VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf