Epson MA-505 16.2570M-C0
MA-505 16.2570M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 16.2570M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.2570MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 16.2570M-C0.pdf
Availability of MA-505 16.2570M-C0
QUANTITY
MA-505 16.2570M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 16.2570M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-505 16.2570M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16.257MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 16.2570M-C0
Related LinksMA-505 16, MA-505 16.2570M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-505 16.2570M-C0 Details Description
Related parts for MA-505 16.2570M-C0
FIXED IND 27UH 14.3A 14 MOHM TH datasheet.pdf
VOLT DETECT IC N-CH OD 3.0V TO92 datasheet.pdf
IC DIVIDER/TIMER PROGR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LP2HR 5.08/46/90 3.2SN OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf