Epson MA-505 48.0000M-C0
MA-505 48.0000M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-505 48.0000M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-505 48.0000M-C0.pdf
Availability of MA-505 48.0000M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-505 48.0000M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-505 48.0000M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-505 48.0000M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-505
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-505 48.0000M-C0
Related LinksMA-505 48, MA-505 48.0000M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-505 48.0000M-C0 Details Description
Related parts for MA-505 48.0000M-C0
CAP TACTILE TRIANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KRIMPING DIES ASP-P-5QD-E2 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 50POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RC NETWORK 120 OHM 100PF 9-SIP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf