Epson MA-506 11.0000M-C0
MA-506 11.0000M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 11.0000M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 11.0000M-C0.pdf
Availability of MA-506 11.0000M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-506 11.0000M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 11.0000M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-506 11.0000M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 11.0000M-C0
Related LinksMA-506 11, MA-506 11.0000M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-506 11.0000M-C0 Details Description
Related parts for MA-506 11.0000M-C0
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 9-28V PNL MT datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 30POS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HD-I FASMPR070F120O BENCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf