Epson MA-506 20.0000M-B0
MA-506 20.0000M-B0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 20.0000M-B0
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 50ppm 16pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 20.0000M-B0.pdf
Availability of MA-506 20.0000M-B0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-506 20.0000M-B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 20.0000M-B0
Internal Part NumberEIS-MA-506 20.0000M-B0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 20.0000M-B0
Related LinksMA-506 20, MA-506 20.0000M-B0 Datasheet, Epson Distributor
MA-506 20.0000M-B0 Details Description
Related parts for MA-506 20.0000M-B0
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
IC TOUCH CTRLR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf