Vishay/Dale RWR80N3R01FSBSL
RWR80N3R01FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3R01FSBSL
Brief Description
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3R01FSBSL.pdf
Availability of RWR80N3R01FSBSL
QUANTITY
RWR80N3R01FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3R01FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N3R01FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3R01FSBSL
Related LinksRWR80N3, RWR80N3R01FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3R01FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N3R01FSBSL
LOCK CLIP STANDOFF .71" 1/2"DIA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 3BN/50 AR UC datasheet.pdf
PANEL SIDE REPLACEMENT 4.5X9.7" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS datasheet.pdf
SWITCH OPTIC SC 1X2 850/1310NM datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf