Vishay/Dale RLR20C2003FMRSL
RLR20C2003FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003FMRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003FMRSL.pdf
Availability of RLR20C2003FMRSL
QUANTITY
RLR20C2003FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2003FMRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2003FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2003FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C2003FMRSL
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 18.19 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
OSC XO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC COLOR CONV LIGHT-DGTL 6-DFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 120MA 23.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 15A TO252-2 datasheet.pdf