Epson MA-506 20.4800M-C0:ROHS
MA-506 20.4800M-C0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 20.4800M-C0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.4800MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 20.4800M-C0:ROHS.pdf
Availability of MA-506 20.4800M-C0:ROHS
QUANTITY
MA-506 20.4800M-C0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 20.4800M-C0:ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 20.4800M-C0:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20.48MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 20.4800M-C0:ROHS
Related LinksMA-506 20.4, MA-506 20.4800M-C0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 20.4800M-C0:ROHS Details Description
Related parts for MA-506 20.4800M-C0:ROHS
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 10POS 28-26 AWG datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 12MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16SSOP datasheet.pdf
OSC XO 10.24MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf