Vishay/Dale RNC60H2031DSB14
RNC60H2031DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2031DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2031DSB14.pdf
Availability of RNC60H2031DSB14
QUANTITY
RNC60H2031DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2031DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2031DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2031DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2031DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2031DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2031DSB14
CLAMP CABLE INSULATED .437" DIA datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 350V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf