Epson MA-506 24.0000M-C0
MA-506 24.0000M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 24.0000M-C0
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch
Datasheet Download
MA-506 24.0000M-C0.pdf
Availability of MA-506 24.0000M-C0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA-506 24.0000M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 24.0000M-C0
Internal Part NumberEIS-MA-506 24.0000M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 2.60mm pitch
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 24.0000M-C0
Related LinksMA-506 24, MA-506 24.0000M-C0 Datasheet, Epson Distributor
MA-506 24.0000M-C0 Details Description
Related parts for MA-506 24.0000M-C0
CONN PLUG 100POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFFER NON-INVERTING SC705 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LEAD STK SHROUD BAN PLUG BLK 48" datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf