Epson MA-506 4.0960M-C3: ROHS
MA-506 4.0960M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 4.0960 MHZ 18.0 PF SMD
Datasheet Download
MA-506 4.0960M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-506 4.0960M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-506 4.0960M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.096MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Related LinksMA-506 4.09, MA-506 4.0960M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 4.0960M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-506 4.0960M-C3: ROHS
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
SINGLE END 16POS SOCKET 8M datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf