ITT Cannon, LLC MS3100E24-10PW
MS3100E24-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E24-10PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E24-10PW.pdf
Availability of MS3100E24-10PW
QUANTITY
MS3100E24-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E24-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3100E24-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E24-10PW
Related LinksMS3100E, MS3100E24-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E24-10PW Details Description
Related parts for MS3100E24-10PW
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf