Qualtek Electronics Corp. FAD1-06025CAJW12
FAD1-06025CAJW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-06025CAJW12
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-06025CAJW12.pdf
Availability of FAD1-06025CAJW12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAD1-06025CAJW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-06025CAJW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-06025CAJW12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFAD1-yyyyy Series 17/Apr/2014
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-06025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow27.9 CFM (0.790m³/min)
Static Pressure0.242 in H2O (60.3 Pa)
Bearing Type1 Ball/1 Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37.6 dB(A)
Power (Watts)2.52W
RPM5000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.210A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-06025CAJW12
Related LinksFAD1-060, FAD1-06025CAJW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-06025CAJW12 Details Description
Related parts for FAD1-06025CAJW12
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
IC MCU RESET OPEN DRAIN SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf