Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C36P-HE3-08
BZD27C36P-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C36P-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C36P-HE3-08.pdf
Availability of BZD27C36P-HE3-08
QUANTITY
BZD27C36P-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C36P-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C36P-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C36P-HE3-08
Related LinksBZD27C36, BZD27C36P-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C36P-HE3-08 Details Description
Related parts for BZD27C36P-HE3-08
RES ARRAY 3 RES 56 OHM 6SIP datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.308. FOR 8LV datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.4V 65W datasheet.pdf