Epson MA-506 4.0960M-C3: ROHS
MA-506 4.0960M-C3: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 4.0960 MHZ 18.0 PF SMD
Datasheet Download
MA-506 4.0960M-C3: ROHS.pdf
Availability of MA-506 4.0960M-C3: ROHS
QUANTITY
MA-506 4.0960M-C3: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Internal Part NumberEIS-MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesMA-506
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.096MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, J-Lead
Size / Dimension0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height0.181" (4.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA-506 4.0960M-C3: ROHS
Related LinksMA-506 4.09, MA-506 4.0960M-C3: ROHS Datasheet, Epson Distributor
MA-506 4.0960M-C3: ROHS Details Description
Related parts for MA-506 4.0960M-C3: ROHS
SENSOR TEMP COMP 150PSIA datasheet.pdf
KIT CABLE DYNAMIC C 9/10 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 90SEC 28-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS5411 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf