CUI Inc. VBWQ10-Q24-S12
VBWQ10-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VBWQ10-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V OUT 10WATT
Datasheet Download
VBWQ10-Q24-S12.pdf
Availability of VBWQ10-Q24-S12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VBWQ10-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VBWQ10-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VBWQ10-Q24-S12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVBWQ10
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation500V
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBWQ10-Q24-S12
Related LinksVBWQ10-, VBWQ10-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBWQ10-Q24-S12 Details Description
Related parts for VBWQ10-Q24-S12
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf