Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) MA100BF103B
MA100BF103B picture photo
Mfg. Part Number
MA100BF103B
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC .030"DIA 10K OHM
Datasheet Download
MA100BF103B.pdf
Availability of MA100BF103B
QUANTITY
MA100BF103B Order Process
Ship out your order
Specifications of MA100BF103B
Internal Part NumberEIS-MA100BF103B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTC Type MA Chip Thermistors
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMA100
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Power - Max-
Length - Lead Wire24.00" (609.6mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseProbe
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA100BF103B
MA100BF103B Details Description
Related parts for MA100BF103B
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
KEYPAD 20 KEY W/REMOVABLE CAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 31 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BASED LED T1 3/4 MIDG WHT 28V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 10POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 35A TO240AA datasheet.pdf