AVX Corporation MA101C472KAA-BULK
MA101C472KAA-BULK picture photo
Mfg. Part Number
MA101C472KAA-BULK
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
MA101C472KAA-BULK.pdf
Availability of MA101C472KAA-BULK
QUANTITY
MA101C472KAA-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of MA101C472KAA-BULK
Internal Part NumberEIS-MA101C472KAA-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA101C472KAA-BULK
Related LinksMA101C47, MA101C472KAA-BULK Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA101C472KAA-BULK Details Description
Related parts for MA101C472KAA-BULK
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf