AVX Corporation MA105A180JAA
MA105A180JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA105A180JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA105A180JAA.pdf
Availability of MA105A180JAA
QUANTITY
MA105A180JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA105A180JAA
Internal Part NumberEIS-MA105A180JAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
Packaging-
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA105A180JAA
Related LinksMA105A, MA105A180JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA105A180JAA Details Description
Related parts for MA105A180JAA
IC MPU MPC82XX 200MHZ 408TBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-12VOUT datasheet.pdf