AVX Corporation MA301A392FAA
MA301A392FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA301A392FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA301A392FAA.pdf
Availability of MA301A392FAA
QUANTITY
MA301A392FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA301A392FAA
Internal Part NumberEIS-MA301A392FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA301A392FAA
Related LinksMA301A, MA301A392FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA301A392FAA Details Description
Related parts for MA301A392FAA
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MODULE IGBT 600V 50A EPM7 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC TFT-LCD REF VOLT GEN 32TQFN datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W TO3P-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf