AVX Corporation MA301A472FAA
MA301A472FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA301A472FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA301A472FAA.pdf
Availability of MA301A472FAA
QUANTITY
MA301A472FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA301A472FAA
Internal Part NumberEIS-MA301A472FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA301A472FAA
Related LinksMA301A, MA301A472FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA301A472FAA Details Description
Related parts for MA301A472FAA
IC ADC 8CH 10BIT 133KHZ 20-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 45V 7A SOP8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 150MW 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FLAT CABLE FOR FP SERIES PLC datasheet.pdf
ADAPTER EX 2NPT-M40 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf