AVX Corporation MA302A561JAA
MA302A561JAA picture photo
Mfg. Part Number
MA302A561JAA
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA302A561JAA.pdf
Availability of MA302A561JAA
QUANTITY
MA302A561JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA302A561JAA
Internal Part NumberEIS-MA302A561JAA
Standard Package3,000
SeriesCeralam® MA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.240" L (3.30mm x 6.09mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA302A561JAA
Related LinksMA302A, MA302A561JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA302A561JAA Details Description
Related parts for MA302A561JAA
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TIP HOT KNIFE FOR PORTASOL P1C datasheet.pdf
IC POT DIGITL 10K 32TAP 8SOIC datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 30A 600V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf