Panasonic Electronic Components MA3J70200L
MA3J70200L picture photo
Mfg. Part Number
MA3J70200L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI3
Datasheet Download
MA3J70200L.pdf
Availability of MA3J70200L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MA3J70200L Order Process
Ship out your order
Specifications of MA3J70200L
Internal Part NumberEIS-MA3J70200L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F60pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-85
Supplier Device PackageSMini3-F1
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA3J70200L
Related LinksMA3J7, MA3J70200L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA3J70200L Details Description
Related parts for MA3J70200L
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
SIDE ELEMENT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.154A SC75-3 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4A 50V KBL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf