Amphenol Sine Systems MA3TNP1200-S3
MA3TNP1200-S3 picture photo
Mfg. Part Number
MA3TNP1200-S3
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT M-F
Datasheet Download
MA3TNP1200-S3.pdf
Availability of MA3TNP1200-S3
QUANTITY
MA3TNP1200-S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MA3TNP1200-S3
Internal Part NumberEIS-MA3TNP1200-S3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMotionGrade™ M23 A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male or Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - InsertM23-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size1.0mm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationP
Shell Material, FinishZinc Die Cast, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded, Strain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA3TNP1200-S3
Related LinksMA3TNP, MA3TNP1200-S3 Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
MA3TNP1200-S3 Details Description
Related parts for MA3TNP1200-S3
IDC CABLE-AKC64G/ AE64M / AKC64G datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 57A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 3.3V SC-82AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MINI-UMNL BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf